Witajcie kochane przedszkolaki!

Zachęcamy Was do częstego mycia rąk mydłem, w ciepłej wodzie. Pamiętajcie, że to bardzo ważne aby zmyć z nich
wszystkie bakterie i wirusy!

Zobaczcie co sądzi o tym Myszka w Paski!

Może dzisiaj poeksperymentujecie!?

Proponujemy Wam zabawę  badawczą – Jak powstają deszczowe chmury?

Szklane naczynie, talerz, kostki lodu, wrząca woda, latarka. Przelanie wrzącej wody do szklanego naczynia. Nakrycie naczynia talerzem. Ułożenie kostek lodu na talerzu. Obserwowanie naczynia podświetlonego latarką (przy zgaszonym świetle).

  • Wyciągnięcie wniosków z doświadczenia. Para wodna unosi się do góry, tak jak parują kałuże i inne zbiorniki wodne w ciepłe dni. Kostki lodu ochładzają parę wodną. Ona, stykając się z chłodnym powietrzem, tworzy chmury. Chmura występuje w powietrzu w postaci kropelek wody lub kryształków lodu. Często chmurę tworzy mieszanina kryształków lodu i kropelek wody. W poszczególnych chmurach mogą występować krople deszczu, śnieg, grad. Chmury są przenoszone prądami powietrza nad różne obszary, nad którymi zalega powietrze o różnej wilgotności. W związku z tym obserwujemy często zjawisko zanikania chmur (wyparowują) lub ich narastania. W rezultacie obraz chmur na niebie stale się zmienia. Chmury mają różną budowę. Biorąc pod uwagę kryterium fizycznej budowy chmur, wyróżniamy chmury: wodne, lodowe i mieszane. Ze względu na wysokości, na jakich notuje się występowanie chmur, wyróżnia się chmury niskie, średnie i wysokie.

życzymy miłej zabawy, trzymajcie się zdrowo! 

Lokalizacja