LOGOPEDA 12.04.2021 r.

Dzień dobry,

Zapraszam do następujących, różnorodnych ćwiczeń i zabaw logopedycznych.

?

BAŃKI MYDLANE

Znana i bardzo lubiana przez dzieci zabawa. Możesz użyć gotowego zestawu kupionego w sklepie albo samodzielnie przygotować płyn i słomkę. Zachęcam do tego drugiego. Będziesz mieć pewność, że płyn nie jest szkodliwy dla dziecka. Bańki można robić w powietrzu i w kubku – dmuchając przez słomkę do środka.

PORZĄDKI
Rozsyp na stole drobne przedmioty. Zadaniem dziecka jest sprzątnąć wszystko do pudełka – za pomocą warg. Można robić zawody, kto zbierze więcej.

ŻYWE LUSTERKO

Usiądź naprzeciw dziecka. Ustalcie, kto pierwszy będzie lusterkiem. Jedna osoba robi różne miny, a „lusterko” stara się je naśladować. Potem zamieńcie się rolami. To naprawdę śmieszne.

PIŁKA DMUCHANA

Jest odmianą piłki nożnej. Na dwóch krańcach stołu ustawcie bramki szerokości ok. 15cm. Piłeczkę pingpongową połóżcie na środku. Na sygnał zaczynacie grę. Dmuchając, trzeba wbić gola przeciwnikowi. Gol kończy grę.

ZABAWY I ĆWICZENIA ODDECHOWE;
1. „Czarodziejska pałeczka” – sznuruje nam usta – sprawdzamy czy dziecko jest wstanie oddychać przez nos i jak długo to robi.
2. „Spacer po łące” – wciągamy powietrze nosem, zatrzymujemy i wypuszczamy nosem – wąchamy kwiatki.
3. „Huśtanie maskotki na brzuszku” – przy wdechu przepona powinna się uwypuklić, przy wydechu powrócić do poprzedniego położenia. Wykonujemy to ćwiczenie w leżeniu.
4. Zdmuchiwanie świecy – nabieramy powietrze nosem, dmuchamy ustami.
5. Długie dmuchanie na płomień świecy – chodzi o jak najdelikatniejsze długie wypuszczanie powietrza tak, aby płomień tylko się poruszał, ale nie zgasł.
6. Puszczanie baniek mydlanych przez słomkę.
7. Dmuchanie na kuleczkę z watki – „mecz” (2 osoby na przeciw siebie wbijają gole),
8. Dmuchanie na serwetkę – zabawa w „ducha” (głowa odchylona w tył, kładziemy serwetkę na twarzy, robimy wdech nosem i mocny wydech ustami tak, aby serwetka poleciała do góry)
9. Dmuchanie na inne drobne przedmioty – piórka, piłeczkę do pingponga itp.
10. Przesuwanie różnych małych przedmiotów poprzez dmuchanie na nie przez słomkę.
11. „Sadzenie kwiatków”, „Odkurzacz” – zabawy te polegają na zasysaniu przez słomkę małych kawałków papieru.
12. „Gra” na flecie, glinianych ptaszkach, gwizdkach itp.
13. Na wydechu długo wymawiamy samogłoski: a, e, o, u, y…
Zabawy z oddechem:

Ułóżcie z klocków na podłodze trasę: 2 rzędy klocków, mogą skręcać. Dmuchajcie piłkę/pompon/kulkę z papieru.  Przypominam moim dzieciom o zasadzie: wdech nosem – buzia zamknięta, a wydech przez usta. Proponuje zawody, kto dalej dmuchnie.

ZABAWY I ĆWICZENIA SZCZĘKI DOLNEJ;
1. Naśladowanie ziewania.
2. Wąchanie kwiatów – duży wdech nosem i wydech ustami z jednoczesnym wymawianiem głoski aaa (jako zachwyt), ooo (jako zdziwienie).
3. Chwytanie górnej wargi dolnymi zębami.
4. Opuszczanie i unoszenia dolnej szczęki. Wymawianie szerokiego a i przechodzenie do wymawiania a połączonego z głoską s (aaas).
5. Ruchy szczęki dolnej w prawo i w lewo przy wargach rozchylonych i zamkniętych.
6. Głęboki wdech nosem i wydech ustami z jednoczesną wymową głoski a, tak samo z wymową głoski o.
Ćwiczenia ruchowe połączone z naśladowaniem odgłosów zwierząt:
-Bocian (kle, kle) – dziecko stoi na jednej nodze.
-Żaba (kum, kum) – skacze w przysiadzie.
-Ptaki (fiu – fiu ) – bieg i „machanie skrzydełkami”.
-Kukułka (ku – ku) – przysiad.
-Mucha (bzzzz…) – bieg na czworakach.

Uwaga! Postarajcie się zapamiętać jakie zwierzątko jest połączone z jakim ruchem!

Ćwiczenie słuchowe :

Mówimy nazwy 2 obrazków( lub przedmiotów), dziecko układa je zgodnie z usłyszaną kolejnością  a potem wypowiada wyraźnie ich nazwy np.

lalka, samochód.

Kolejność układania od lewej strony do prawej.

Potem oczywiście zmiana ról!

Jeśli uda się z 2, próbujemy zapamiętać i ułożyć 3 elementy.

Rymowanka:
Mówiąc rymowankę, warto połączyć to z pokazywaniem – gestem, ruchem dłonią, lub wyklaskiwaniem sylab. Będzie to jednocześnie znakomitym ćwiczeniem słuchowym.

Stąpa smok, stąpa smok po zielonej łące.
Stąpa smok, stąpa smok i goni zające.

Powtórz za smokiem:
[s] można przedłużać, np. jasssskinia, itp.
 jaskinia, masło, włosy, pasta, piasek,
prosto, kask, sos, smakołyk,
miasto, pisk,